باحور

باحور
"باحور" کلمه ای عربی ست به دو معنا:

چوبی است که وقتی می سـوزد، بوی خوشی از آن به مشام میرسد.و نیز بخــاری را گویند که در هوای گــرم، از زمین برخیزد.
ســوختن در این طـــریق را به جـــان خریــده ایم تا به لطف و مدد الهــی، از حرارتمان، هـــــــوای فرهنـــــگ و هنــــــر آتیــــــه ایــــران اســلامی عطرآگین گردد انشاءالله...

تاریخ تأسیس؛ مهرماه 1391

شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۲، ۱۱:۲۸ ق.ظ

Made In America

یکی از جدی ترین معضلات ما در عرصه هنر و فرهنگ، تنبلی و خودباختگی برخی از هنرمندان در زمینه تولید محصولات فرهنگی و هنری ای ست که برایش زحمتی لازم آید!  زحمتی که از سواد، فکر، خلاقیت، ایده و نوآوری بر آید و در کل بگوییم گامی به گام های  فرهنگ و هنر فعلی بیافزاید.

همه آنچه رفت، طبیعی ترین انتظاراتی ست که یک جامعه از آن گروهی که خود را هنرمند میدانند، دارد.

اما مع الأسف، جز در موارد معدود (برای پرهیز از بی انصافی عرض میکنم...)، با محصولات تقلیدی مواجهیم و درست در جایی که فکر میکنم این محصول چه ایده ی خوبی داشت، با یک جستجوی کوچک در فضای مجازی، آن ریز بارقه های امید پر میکشند و بر میخوریم به همان محصولاتی که غالبا تقلید عینی و جزء به جزء هم از آن ها صورت گرفته و مثلا هنرمند ما حتی به خود زحمت خرج کردن اندک هوش و اندک عزت نفسی را نداده است که لااقل، ایده را در لا به لای ظواهری متفاوت چنان بپوشاند که تشخیصش برای مخاطب غیر حرفه ای سخت شود!

 

حقیقتش نمیدانم باید به این قضیه چطور نگاه کرد و چنین مثلا هنرمندانی را چگونه ارزیابی و تفسیر کرد؟

-          آیا مخاطب آن ها آنقــــــدر نا آگاه بوده و هست که اینان به چنین تولیداتی عادت کرده و بی زحمت نان میخورند و کسی هم بویی نمی برد؟

-          آیا مخاطب آگاه است و آن ها مخاطب را نا آگاه و بی خرد فرض میکنند؟

-          آیا آنقــــــــــدر محو محصولات خارج از مرزها هستند که دربست خود را مقلد آنان قرار داده و حاضرند طوطی وار بدون فکر و اندک تغییری همان هایی را تکرار کنند که الگوهایشان به آنان دیکته کرده اند؟

-          این چنین هنرمندانی اساسا کدام هنر را در کجا آموخته اند و چه چیز را هنر میدانند و می نامند؟

-          آیا آنان که وظیفه نظارت، صدور مجوز، حمایت و پشتیبانی یا حتی سفارش چنین محصولاتی را به هنرمندان ایــــن مرز و بوم دارند، از سواد کافی و آگاهی لازم برخوردار نیستند که ببینند چه چیز از زیر دست و چشم آنان عبور می کند؟

-          یا آنان هم هم ردیف هنرمندان آنچنانی که تعریفش گذشت، مخاطب را به سخره گرفته اند؟

اینگونه است که با دیدن یک محصول هنری، گاها در پی حظی آنی، حسرتی عمیــــق در دل و صدها سؤال از این دست در ذهن ردیف می شوند و باز هم تکرار و تکرار و تکرار...

 

نمونه ای که در ادامه خواهد آمد، نمونه ای از همین بسیار محصولات است:

کلیپ "نو سفر" به مناسبت صد روزگی ریاست جمهوری آقای روحانی 

و Yes We Can آمریکایی که در سال 2008 برای تبلیغات انتخاباتی اوباما ساخته شده

 

نمیدانم جناب آقای حسین دهباشی، شامل کدامیک از دسته بندی های اشاره شده و نشده هستند و با کدام فکر و منطق چنین تقلید جزء به جزئی از این کلیپ آمریکایی انجام داده اند!

البته ناگفته نماند که گاهی از کلیپ آمریکایی هم پیشی گرفته ایم و نکات جالب توجهی در این کلیپ وجود دارد.

تدوین و کادربندی و مشابهت های ظاهری!

کودک آمریکایی در آغوش مادر و ... !

عرض ارادت حتی به کلاهداران کلیپ اصلی!

001

پله پله تا زنان خواننده! و آمریکایی تر شدن ...

اکتفا به نمایش دست نوازندگان مرد!

و در عوض، جایگزینی و نمایش تمام و کمال چند نوازنده زن!

مدیونید اگر لحظه ای فکر کنید این ها استفاده ابزاری از زن است که حتی آمریکایی ها هم بلد نبودند!

برخی زنان هم در کلیپ، نقش خاص داشتند که از قرار دادن عکس آن ها معذوریم و البته توان نمایش برخی حرکات در عکس وجود ندارد! ...

بد نیست میزان آرایش زنان کلیپ اورجینال با زنان کلیپ نو سفر را هم خودتان حین ملاحضه کلیپ مقایسه کنید که حتی زن چادری کلیپ، یا بهتر است بگویم زنی که در کلیپ چادر سرش کرده بودند، از آن بی بهره نبود!

نکات زیاد دیگری هست که از حوصله پست خارج است و آن ها را به خود شما می سپاریم...

این نمونه ای ست از زنان کلیپ اورجینال:

من دیگه حرفی ندارم :|

نظرات (۱۹)

۰۹ آذر ۹۲ ، ۱۲:۱۶ زهرا صالحی
خون ِ دل و خون ِ دل و خون دل!!!
سلام ، اولا این خیلی خوبه که فضایی که برای هنر و در خصوص هنر کار میکنه از اولین فضاهایی باشه که مصادیق آسیبهای هنری رو کشف و تحلیل میکنه و این جای تقدیر و تشکر داره. البته مطالب نوشته شده هم دو ویژگی دارن هم سعی شده که کمال احترام و ادب و بحث معقول رعایت بشه و هم به جنبه های اصلی کار توجه شده ، بنده کمترین هم چند نکته عرض میکنم که شاید مفید باشه:
- خوب بود در چنین کلیپی مصادیق گفته های ریاست جمهوری هم نشان داده میشد چون طبیعی است در این صورت عده ای هم تناقضات گفتاری و رفتاری ایشون رو نمایش بدن ، در موضوعاتی مانند حذف رقبا حتی رقبای احتمالی، کار کردن به جای حرف زدن که نه بلکه سیاه نمایی گذشته ، و تغییر رو به پایین مدیران ارشد و میانی دستگاهها در تهران و کشور در حالی که گفته شده بود ماابا داس نیامدیم ، و عدم مهار تورم که هیچ حتی عدم توقف رشد گرانی و تورم و از این دست مطالب
- همونطور که در متن همین مطلب آمده استفاده ابزاری از بانوان ، عدم رعایت حدود شرعی و... به هر حال آقای ریس جمهور بعنوان یک روحانی حتما میدانند که خوانندگی خانمها ، آرایش در انظار و ... مطلوب دین نیست ، فراموش نکنیم که پسوند عنوان انقلاب و جمهوری در ایران اسلامی است و این پسوند به این دلیل دوم آمده که بتواند تقدم معنایی پیدا کند
- نکته سوم که به نظرم مهمترین نکته است این است که آقای رییس جمهور لطفا فارغ از کارهای هنری و ... متنی راکه قرائت کردید یک بار دیگر با دقت و بخوانید لیکن اینبار به قصد عمل که دو صد گفته چون نیم کردار نیستپاسخ:
احسنت
بسیار سپاس از نکات خوب شما
نازی زهرا جون
با خون آشام شما نسبتی ندارید؟
پاسخ:
جواب منطقی تری نداشتی شما؟ :)
:|
۰۹ آذر ۹۲ ، ۲۰:۵۵ مدافع حقوق حقه رییس جمهور محبوب و مردمی و راستگو که اصلا با داس نیومده
ای بابا!!! این کارا یعنی چی؟ به نظر من خیلیم خوبه. چه ایرادی داره همه زنا حجاب داشتن رقصم توش نبود تازه اون خانومه که تک خونی نمیکرد داشت با اون برادرمون همخوانی میکرد. خیلی سخت میگیرینا!!! 
آدمو مجبور به افشای اسرار میکنید واقعیت اینه که حسن آقا اول کلیپشو ساخته بوده اما ...اما قبل از پخشش لو میره و نامردای تقلید کار ... از روش میسازن اگه یه ذره تو تصاویر دقیق بشین خودتون متوجه میشید. 
تازه آقا هم از رییس جمهور حمایت کردن.  
پاسخ:
نـــــــــــــــــــــــــــــــــه!
واقعـــــــــــــــــــــــا؟؟؟؟؟؟
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%AF%D9%87%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DB%8C
احسنت
۱۰ آذر ۹۲ ، ۱۱:۰۳ امضا محفوظ
واقعا که جای تاسف داره.......
ممنون از توجه ات به این مطلب
اما چیزی که من و خیلی حساس کرد ، گفتن اون جملات با اون عواطف بود ... مخصوصا جمله " اسلام با جلوه رحمانی اش "

۱۰ آذر ۹۲ ، ۱۷:۴۲ توحید عزیزی
مطلب مرتبط:
کلیپ تبلیغاتی دکتر روحانی در صدمین روز دولت
http://bit.ly/1cJsYJd

پاسخ:
سپاسگزارم
چه بدبختی ای داریم که اسیر یه مشت هنرمندنمای بی فکر و عقده ای و تقلیدکار شدیم !!!
این جماعت انقدر که پر رو هستن گندکاریشونم که رو میشه باز خودشونو از تک و تا نمیندازن !

چه جالب..من این مطلب رو بعد سخنان رئیس چمهور  در باب 100 روز فعالیتشون دیدم...و الان هم نقدی رو اینجا دیدم.من فکر میکنم کارگردانان این قبیل کارها مخاطب رو بیسواد به این موضوعات می دونن. البته تا حدودی درست فکر می کنن. تا وقتی رسانه های ما  بی سوادی رسانه ای رو در مردم ترویج می کنن(درست همون چیزی که دشمن میخواد) میشه هرچیز به خورد مردم داد.

وقتی  رسانه ملی خودش رو فقط مسئول سرگرمی مردم میدونه، مردم هر روز بیسوادتر میشن و نکته ی جالب اینجاست که همین مردم آگاهان و فعالان در این حوزه رو متهم به توهم توطئه می کنن....چون رسانه حتی یکبار به خودش زحمت نداده فیلمی رو با نقد مفهومی نمایش بده.... و....

 

.

هرچه که میکشیم از دست   برخی مسئولین فرهنگی که گاها نقش پیاده نظام دشمن رو به بهترین وجه در داخل این مرز و خاک اجرا می کنن..........

نوشته‌ای در ارتباط با این موضوع در وبلاگم: http://panevis.ir/?p=1084
پاسخ:
توجیه جنابعالی کاملا بی ربط  بوده
و پاسخ در وبلاگ شما درج شد
وقتی جناب آقای رئیس افاضات میفرمایند که مردم خودشان باید تشخیص بدهند که چه فیلمی را بینند و اگر فیلمی بد باشد خودشان از آن استقبال نمیکنند.دیگر جایی برای تعجب ندارند که تمام آنچه در این سالها به عقیده ی خودشان در مردم عقده شده است را به جامعه ی ما بازگردانند...در نهایت خوشبینی همین میشود که خودشان گفتند:مردم خود تشخیص بدهند....!!! از این پس پلیس هم در امور مردم دخالت نکند تا مردم هرکاری دارند خودشان با هم حل کنند.روش خوبی ست اتفاقا اینگونه محاکم نیز خلوت میشوند.
عجب دردی خواهیم کشید ما در این زمانه.

سلام ای بابا این چه کاریه من فک میکردم ایرانیا به خلاقیت معروفا نه تقلید اگه قرار هوای رئیس جمهور داشته باشیم راههای بهتر ازتقلیدم هست اونم  از دشمن ملت بیان منطقی فک کنیم این کلیپ می تونست  خیلی بهتر باشه

سلام
هر دو لینک دانلود یکی هستند
پاسخ:
مشکل برطرف گردید. لطفا مجددا امتحان کنید
نفس عمل تقلید از یک کلیپ خارجی مشکل داره لازم نیست مشکل سیاسی داشته باشه
با فرهنگ غنی ما مشکل داره
واقعا کار گردان آدم بی هنری بوده که عیننا از یک کارگردان خارجی به این نحوه تقلید کرده
ما نسبت به خارجی ها و فرهنگ غرب ایراد داریم نه اونها نسبت به ما
اما در نحوه عمل کرد این طور عمل میکنیم که انگار مشکل از ماست!!

تمام مدت دیدن کلیپ،اشک غم و حرص تمام وجودمو فراگرفته بود. من دختریم که فوق العاده به هنر علاقه دارم و فک میکنم از دوران باستان تا به حالا این ایرانی ها بودن که پرچمدار هنر واقعی و اصیل بودن. ما چرا خودباخته ایم؟؟ چرا عمدن میخوایم فراموش کنیم که چه مردمی بودیم و الان هم از چه جوهر وجودی ای برخورداریم؟؟ آخه اونا کین؟ بجز یه مشت آدم (البته اگه بشه اسمشونو آدم گذاشت) از خودراضیه مال یتیم خور بی خدا با یه زبون معمولی به اسم انگلیسی که من نمیدونم چطور شد "زبان بین المللی" و مردم دنیا همه سکوت کردن و پذیرفتن؟؟؟؟؟
این کلیپ دقیقا مشخص می کنه عمق فاجعه رو:
میکس کلیپ نوسفر روحانی و  yes we can  اوباما
http://www.aparat.com/v/fWdOA

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی